Po czym poznać dobrego elektryka?

Z instalacją elektryczną miał już styczność tak naprawdę każdy. Montowana jest praktycznie we wszystkich budynkach, czy jest to dom, lokal, czy biurowiec. Mało kto jednak wie, w jaki sposób prawidłowo ją podłączyć, by nie zagrażała ani mieniu, ani innym osobom. Na szczęście nie trzeba się tym przesadnie przejmować, gdyż od tego są specjaliści. Elektrycy są w stanie wykonać większość, najbardziej skomplikowanych instalacji, pod warunkiem, że będą wiedzieć, co robić. Jak zatem znaleźć najlepszego fachowca?

UPRAWNIENIA — WYMÓG KONIECZNY DLA KAŻDEGO ELEKTRYKA

Większość osób decyduje się wybierać elektryków z polecenia, opisów w internecie lub z innych reklam. Nie każdy z nich działa jednak legalnie, co oznacza, że może nie wykonać swojej pracy w umiejętny sposób. Należy zatem przed podjęciem współpracy zweryfikować jego uprawnienia. Aby fachowiec kompleksowo wykonał każdą usługę, musi posiadać przynajmniej:

– Uprawnienia SEP – jest to podstawowy dokument uprawniający osobę do wykonywania instalacji elektrycznych. Fachowiec może mieć wykonany kurs G1, G2 lub G3. Pierwszy z wymienionych umożliwia mu pracę przy elektryce, drugi przy energetyce, natomiast trzeci dodatkowo przy sieciach gazowych. Elektryk powinien pokazać takie uprawnienia, aby móc podjąć się realizacji zlecenia. Ich ważność wynosi 5 lat.
– Uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznych – to istotny dokument uprawniający elektryka do zatwierdzenia wykonanej instalacji. Jeśli przeprowadzane były wyłącznie naprawy już istniejących sieci, wówczas takie uprawnienia nie będą konieczne. Dokument oznacza, że dana osoba ma zdolność, by przeprowadzić pomiary elektryczne zamontowanych obwodów i urządzeń oraz wypisać z tego protokół, który będzie potwierdzeniem bezpieczeństwa. Taki protokół będzie też istotny w rozmowach z dostawcami prądu lub ubezpieczycielami.
– Dodatkowe certyfikaty – dokumenty, które świadczą o tym, że dana osoba wzięła udział w dodatkowych szkoleniach bądź kursach. Nie jest to wymagane, jednak jeśli specjalista posiada więcej certyfikatów od pozostałych elektryków, będzie on bardziej wiarygodny w swoich umiejętnościach.

elektryk

BEZPIECZEŃSTWO — ZLECENIODAWCY I ELEKTRYKA

Praca przy instalacjach elektrycznych należy do jednych z bardziej niebezpiecznych, szczególnie jeżeli fachowiec nie dysponuje odpowiednim sprzętem i umiejętnościami. Dla samego zleceniodawcy nie tylko zdrowie elektryka jest istotne, ale również bezpieczeństwo najbliższych, którzy z tych urządzeń będą korzystali. Zaleca się zatem wybierać specjalistów, którzy między innymi:

– Podpiszą umowę na wykonanie prac elektrycznych – jest to ważne dla obu stron. Dokument chroni zleceniodawcę przed niewywiązaniem się fachowca z umowy i umożliwia dochodzenie praw w sądzie. Dla elektryka taka umowa jest gwarancją zapłaty po wykonaniu zadania. Na dokumencie powinny znaleźć się dane obu stron, termin rozpoczęcia i zakończenia prac, koszt wykonania usługi, a także forma płatności i ewentualne konsekwencje za niewywiązanie się z umowy.
– Będą dysponować odpowiednim sprzętem – każdy elektryk powinien posiadać przynajmniej kilka czujników przepływu prądu. Jest to między innymi multimetr cyfrowy, cyfrowy detektor, a także próbnik elektryczny. Co więcej, przydadzą się odpowiednie obcinarki do kabli czy wkrętarki izolacyjne. Fachowiec, który będzie starał się wykonać instalację bez użycia profesjonalnych narzędzi, może zagrozić sobie, a także osobom, które będą przebywać w pomieszczeniu.
– Wykonają badania po zakończonych pracach – specjalista koniecznie musi przeprowadzić pomiary zainstalowanych instalacji. Jeśli nie ma do tego uprawnień, wówczas powinien zorganizować osobę, która się tym zajmie. Źle zamontowane i niesprawdzone systemy mogą spowodować przepięcia, a w konsekwencji wywołać pożar lub porazić kogoś prądem. Zaleca się zatem od razu wybierać osoby, które takie uprawnienia posiadają.
– Zajmą się wszystkimi formalnościami – wbrew pozorom zakładanie nowych instalacji elektrycznych nie ogranicza się wyłącznie do podłączenia wszystkich obwodów. Szczególnie przy budowie domów, wiele spraw należy uzgodnić z dostawcami energii, czyli zakładami energetycznymi. Zajmowanie się formalnościami na własną rękę może zająć nawet kilka miesięcy. Warto, by to specjalista, który się na tym zna, przekazał niezbędne informacje.
– Posiadają dobre referencje – w dobie wszechobecnego internetu znalezienie dobrej opinii o firmach nie jest wcale trudne. Nie warto jednak ograniczać się do recenzji na różnych stronach internetowych. Na początku można skupić się na opiniach znajomych, później popytać wybranego elektryka o referencje z innych zakładów. Jeśli specjalista pracował dla większych przedsiębiorstw, które wystawiły mu polecenie, wówczas będzie on bardziej przekonujący.

kable energii elektrycznej

PRACE ELEKTRYKA ZGODNE Z POTRZEBAMI KLIENTA

Każdy zleceniodawca oczekuje od wykonawcy, że praca będzie zgodna z potrzebami i wymaganiami. Dla elektryka powinno być zatem priorytetem, by wykonać usługę dokładnie tak, jak klient sobie zażyczył. Jeśli jednak zleceniodawca nie zna się na instalowanych systemach, wówczas powinien dołożyć wszelkich starań, aby pomóc mu zdecydować o sposobie i miejscu, w jakim zostaną umieszczone obwody. Powinien między innymi:

– Dopytać się o szczegóły projektu – współpraca z elektrykiem zazwyczaj opiera się na przekazanym projekcie instalacji elektrycznych. Niemniej jednak nie uwzględnia on samych potrzeb klienta. Fachowiec powinien dopytać się o to, w jaki sposób i gdzie zleceniodawca będzie chciał umieścić gniazdka, włączniki lub urządzenia AGD/RTV. Istotny może być też sposób ogrzewania budynku oraz średnia moc całego sprzętu podłączonego do instalacji.
– Zaoferować korzystną wycenę – należy mieć na uwadze, że dobrze wykonana praca będzie kosztować nieco więcej. Warto porównać kosztorys wybranej firmy z pozostałymi, przyglądając się zakresowi świadczonych usług, doświadczeniu, wykonanym pracom i wszystkim wymienionym wcześniej kwestiom. Dopiero kiedy zakłady są bardzo do siebie podobne, wtedy można wybrać ten tańszy.
– Zaproponować dogodny termin – czas wykonania pojedynczej pracy elektrycznej może się wahać od kilku godzin do nawet kilku dni. Nie zawsze na pomoc elektryka można liczyć w przeciągu tygodnia czy miesiąca, gdyż zsumowane prace potrafią trwać miesiącami. Zaleca się jednak nie rezygnować z firm, które mają dłuższy czas oczekiwania. Może to oznaczać, że zakład cieszy się dużym uznaniem i dlatego do skorzystania z jego usług ustawiają się kolejki. Jeśli zatem zleceniodawcy nie spieszy się z wykonaniem usługi, może poczekać nieco dłużej i uzyskać sprawdzony efekt prac lub udać się do firm o mniejszej popularności i samemu przekonać się o jakości przeprowadzanych prac.

Sugerując się tymi kilkoma wskazówkami, można mieć pewność, że fachowiec właściwie wykona swoją pracę. Nie każdy specjalista musi posiadać wszystkie z wymienionych cech i umiejętności – są elektrycy, którzy mimo tego profesjonalnie podejdą do realizacji usług. Bez względu na wybieranego eksperta należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem swoich najbliższych oraz osób, które będą przebywać w budynkach. Czasami warto dopłacić, aby uzyskać bardziej zadowalający i długotrwały efekt prac.